Mucanje kod djece



Osnovna karakteristika govora je fluentnost. Pod fluentnim govorom podrazumijevamo lagan, tečan i prirodan govorni tok bez napora, prekida, oklijevanja, ponavljanja i produžavanja jezičkih jedinica.
Mucanje je poremećaj fluentnosti govora koji se ispoljava u isprekidanosti i nepravilnosti govornog procesa. Poremećen je tečan govor odnosno njegov ritam i tempo.
Mucanje je dakle poremećaj ritma i tempa govora, a simptomi su: ponavljanje ili produžavanje glasova, slogova ili riječi zastoji u govoru, neadekvatne pauze, ubacivanje različitih glasova ili uzrečica, praćeno strahom od govora, pojačanim znojenjem, crvenilom lica i slično. Mucanje se može javiti kod male djece, ali i kod starijih osoba, u nekim specifičnim situacijama i stanjima. Kritičan peroid za pojavu mucanja je između druge i pete godine života, zbog naglog razvoja rječnika i gramatike, razvoja kontrole govora, ali i zbog stresa u porodici ili okolini. Poremećaj je češći kod dječaka nego kod djevojčica. Često djeca upotrebljavaju složenije riječi, čiji smisao ne razumiju, te se pojavljuju zastajkivanja u govoru, produžavanja slogova ili riječi. Dijete želi mnogo toga da kaže, pa ubrzava govor. Brzi pokreti koje stvara nisu dovoljno vremenski i motorno usklađeni. Često roditelji mogu da utječu na pogoršanje djetetovog govora tražeći da ponovi riječ, ukazujući mu na greške, tražeći da brzo završi rečenicu ukoliko nemaju vremena da saslušaju dijete. Na takav način djetetova sigurnost slabi i dijete koje nije bilo svjesno zamuckivanja, počinje da muca.

Savjeti za roditelje:

  • Budite strpljiv sagovornik, saslušajte dijete do kraja, ne dovršavajte riječi umjesto njega i ne prekidajte govor pitanjima.
  • Budite dobar govorni uzor, usporite svoj govor kad se obraćate djetetu, govorite jasno i mirno. Povećavajte pauze u govoru.
  • Usmjerite pažnju na ono što dijete govori, a ne kako govori.
  • Pohvalite djetetov tečan govor i na taj način ga ohrabrite kako bi mu pomogli da izgradi bolju sliku o sebi.
  • Imajte primjerena očekivanja ponašanja s obzirom na djetetovu dob i sposobnosti.



Izvor: mucanje.com, logoped.hr, logokor.hr

Comments