EMOCIJE


EMOCIJE

Emocije je teško definisati. Uključuju mnogo komponenata, odnosno i ostale dvije vrste doživljaja, pa predstavljaju kompleksne doživljaje.
I životinje imaju emocije, i one su sličnije ljudima što su životinje na višem stepenu razvoja.
Emocija je naziv za čovjekovu reakciju na neki događaj. Naši doživljaji predmeta i pojava, koje opažamo i o kojima razmišljamo, uvijek su praćeni emocijama. Opažaji odražavaju realni svijet djelovanja draži na naša čula, mišljenje, odražava veze između pojava i predmeta, dok emocije te predmete, pojave i odnose između njih odražavaju kao naš unutrašnji tj.subjektivni odnos.

Mogu se podijeliti na ugodne i neugodne.
Obično ih dijelimo na primarne (osnovne) i sekundarne (izvedene).
Postoji šest osnovnih emocija:
  • radost, 
  • tuga, 
  • iznenađenje, 
  • strah, 
  • ljutnja, 
  • gađenje.

U životu odrasle osobe emocije imaju veliku ulogu, a njihov značaj u razvitku djeteta je još veći. One su propratni doživljaji drugih stanja i procesa, ali su i motiv i pokretač ponašanja. Ako su česte i intenzivne, negativne emocije mogu se pojaviti ozbiljne smetnje u psiho-fizičkom razvoju, a mogu uzrokovati i ozbiljna psihosomatska oboljenja. Pravilan emocionalni tretman djece i omogućavanje da doživljavaju pozitivne emocije u velikoj meri doprinosi njihovom sveobuhvatnom razvoju. Ljudi nisu samo racionalna bića koja svoje postupke i želje sprovode samo na osnovu umnog mišljenja i zaključivanja. Mnogi postupci su izazvani i drugim činiocima, kao što su emocije ili osećanja. Emocije se mogu definisati kao doživljaj našeg vrednovanja i  subjektivnog odnosa prema stvarima, ljudima, događajima, i prema sopstvenim postupcima.
Emocije su u toku svog razvoja propraćene spoljnim i unutrašnjim promjenama. Spoljni znaci emocija su: izraz lica, tjelesna napetost, glasovne reakcije i slično. Unutrašnji pratioci su karakteristične promjene u radu pojedinih organa.  Kod snažnih emocija javljaju se promjene kod disajnih i probavnih organa i u radu žlijezda. Kao posljedica nekog emocionalnog stanja može da se javi kod čovjeka crvenilo ili bljedilo lica, smijeh, plač, povlačenje u stranu ili približavanje, zagrljaj ili napad i itd.


Simptomi potisnutih emocija:
·  Umor
·   Depresija bez očitog uzroka
·   Razgovaranje o problemima/interesima a ne o osobnim stvarima i osjećajima
·   Pretvaranje da nešto nije važno, iako zapravo jest važno
·   Rijetko pričate o svojim osjećajima
·   Puknete zbog nebitnih stvari
·   Stalno osjećate čvor u želucu ili stegnutost u grlu
·   Ne osjetite svoju ljutnju onda kada se nešto dogodilo nego nekoliko dana kasnije
·   U vezama, usredotočujete rasprave na djecu/novac a ne na razgovor o vama
·   S teškoćom govorite o sebi
·   Teški privatni odnosi s obitelji, prijateljima, poznanicima
·   Manjak ambicije ili motivacije
·   Onaj letargični – koga briga – stav
·   S teškoćom prihvaćate sebe i druge
·   Izvana se smijete dok iznutra plačete

Kako kontrolisati emocije?
Psiholozi kažu da se kontrola emocija postiže vježbanjem racionalnih misli. Emocije su, zapravo, posljedica načina na koji osmišljavamo situacije. Ako naučimo da kontrolišemo misli (mijenjamo ih u smjeru racionalnosti) kontrola emocija je postignuta.

Izvor:
http://www.osobnirast.com
http://www.pozitivnapsihologija.rs/kontrola-emocija/
http://psihijatrija.blogspot.com/2011/11/emocije.html


Comments